Mech na blachodachówce może utrudniać spływanie wody deszczowej i zsuwanie się śniegu, co prowadzi do zawilgocenia i przyspieszonej degradacji dachu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd się bierze mech i jak skutecznie go usunąć, to kontynuuj czytanie!
Najpierw warto zaznaczyć, że mech może występować na różnych rodzajach dachów. Najbardziej podatne na porastanie mchem są dachówki betonowe, materiały bitumiczne (papa, gont) i łupki kamienne. Z kolei pokrycia metalowe, takie jak blachodachówka, blacha trapezowa i panele na rąbek stojący, są mniej narażone na osiedlanie się mchu. Im gładziej jest powierzchnia dachu, tym trudniej mechom i porostom się rozprzestrzeniać.
Co sprzyja rozwojowi mchów na dachach? Mchy preferują zacienione, wilgotne miejsca, zwłaszcza te zwrócone na północ. Jeśli nad Twoim dachem znajduje się korona dużego drzewa lub jest on zacieniony przez sąsiedni budynek, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się na nim zielony nalot i zielone kępy mchu. Często towarzyszą im także szare skupiska porostów.
Drzewa ograniczają dostęp światła słonecznego, które hamuje rozwój mchów. Opadłe igły lub liście mogą zanieczyszczać dach i zatrzymywać wilgoć. Dodatkowo, soki spływające z drzew zakwaszają powierzchnię dachu, co stwarza idealne środowisko dla rozwoju nie tylko mchów, ale także alg, porostów i grzybów.
Jak usunąć mech z blaszanego dachu? Usuwanie mchu z dachów metalowych jest stosunkowo proste. Wystarczy doprowadzić do zamarcia mchu, a następnie oczyścić dach, na przykład używając myjki ciśnieniowej. Do tego celu można użyć środków domowej produkcji, takich jak roztwór wody z octem, solą lub amoniakiem, albo sięgnąć po specjalistyczne środki do usuwania mchu.