Membrana dachowa – jakie ma zadanie i jak działa?

W jaki sposób działa membrana dachowa i jakie ma zadanie?

Pokrycie dachowe nieustannie narażone jest na działanie warunków atmosferycznych. Wbrew pozorom wilgoć, która może się dostawać pod pokrycie, pochodzi nie tylko z zewnątrz. Osoby przebywające w budynku każdego dnia również ją wytwarzają, i to w niemałych ilościach. Pranie, kąpiele, zmywanie, a nawet oddychanie – to tylko niektóre z czynności powodujących, że pod dachem gromadzić się będą skropliny. To właśnie przed niekorzystnym wpływem wilgoci ma za zadanie uchronić konstrukcję membrana dachowa.

Po co dokładnie się ją stosuje?

Membrany dachowe mają za zadanie chronić warstwę termoizolacji przed przenikaniem wilgoci, zarówno tej pochodzącej z zewnątrz, jak i wytwarzanej przez osoby przebywające w budynku. Skutecznie zabezpieczają także przed wiatrem i śniegiem, uniemożliwiając wychłodzenie domu nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a zarazem pozwalając na wymianę powietrza.

Dlaczego odprowadzanie pary wodnej ma takie znaczenie?

Wilgoć to cichy i konsekwentny dekonstruktor budynku. Może spowodować korozyjne wady konstrukcyjne, naruszyć integralność budynku i zagrozić bezpieczeństwu użytkowników. Nadmiar wilgoci w budynku może prowadzić do wystąpienia pleśni, grzybów, a także do poważnych uszkodzeń budynku i problemów ze zdrowiem.