Kiedy należy zgłosić w urzędzie wymianę pokrycia dachowego?

Wymiana pokrycia dachowego to ważny element konserwacji i utrzymania w dobrej kondycji domu. Jeśli masz podejrzenia, że twój dach wymaga wymiany, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z ekspertem, który oceni jego stan. W niektórych przypadkach będzie konieczne zgłoszenie wymiany pokrycia dachowego w urzędzie, co zależy od konkretnych przepisów i norm obowiązujących w twoim regionie.

Jeżeli planujemy w pełni odtworzyć wcześniejszy wygląd dachu, w większości przypadków nie potrzebujemy podejmować żadnych formalnych kroków. Prace polegające na przywróceniu stanu pierwotnego, w myśl prawa budowlanego, uważane są za remont.

Tym samym nie ma potrzeby ich zgłaszania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przy okazji wymiany pokrycia zamierzamy dodać nowe okna dachowe, zmienić kubaturę budynku lub ingerować w więźbę, działania takie nie są już remontem, a przebudową. Należy więc zgłosić je jeszcze przed przystąpieniem do prac (w terminie do 21 dni) w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, załączając projekt przygotowany przez specjalistę.